Nasıl Yardımcı Olabilirim?
  • Göz Hastalıkları ve Okuloplastik Uzmanı

Katarakt Cerrahisi

Katarakt, kişinin günlük ve sosyal yaşantısını çok ciddi şekilde etkiliyor. Göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşması sonucu oluşan katarakt rahatsızlığının tek tedavisi ameliyattır. Katarakt ameliyatı sırasında başka bir göz hastalığı tespit edilirse (Uzak-Yakın-Astigmat) aynı ameliyatla bu rahatsızlıkların tedavisi de gerçekleştirilir. Katarakt ameliyatının problemli olması gözde ciddi sorunlara yol açabilir. Alanında uzman ve tecrübeli ellerde yapılması önemlidir.

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan, göz merceğinin saydamlığını kaybedip matlaşmasıdır. Katarakt sorunu yaşayan kişilerde görüntü sanki buğulanmış bir cam ya da bir tülün arkasından bakıyormuş gibi bozulur. Hastanın yakın ve uzak görmesinde azalma ile belirti verir. Kataraktın birçok tipi vardır. Özellikle diyabet gibi metabolik hastalıklar, kortizonlu ilaçların uzun süreli kullanımı, ani darbeler, doğuştan gelişen birtakım nedenler bu sebeplerden bazılarıdır. Katarakt en sık yaşa bağlı ortaya çıkar.

Hastalığının ilk evrelerinde görmeyle ilgili sıkıntılar yaşanmayabilir. Hastalığın belirtileri ilerleyen evrelerde daha fazla kendisini belli eder. Katarakt hastalığının en önemli belirtisi de, kuşkusuz görme yetisinde meydana gelen kayıplardır. Etrafın çift görülmesi, cisimlerin bulanık veya buğulu görülmeye başlanması, kataraktın önemli bir safhaya geldiğinin habercisidir.

katarakt-cerrahisi-570x400
katarakt-cerrahisi-570x400-1

Katarakt hastalığının en önemli belirtileri nelerdir?

Hastalığının ilk evrelerinde görmeyle ilgili sıkıntılar yaşanmayabilir. Hastalığın belirtileri ilerleyen evrelerde daha fazla kendisini belli eder. Katarakt hastalığının en önemli belirtisi de, kuşkusuz görme yetisinde meydana gelen kayıplardır. Etrafın çift görülmesi, cisimlerin bulanık veya buğulu görülmeye başlanması, kataraktın önemli bir safhaya geldiğinin habercisidir.

İleri evrelerde kişinin gündelik hayatını olumsuz şekilde etkiler. Renklerin algılanmamaya başlanması, gece görüşün zayıflaması gibi olumsuzluklar araba kullanımının önünde engel teşkil eder. Kişinin uzun süre kitap okuyamaması, gözde ortaya çıkan miyoplukta hastalığın hayata yansıyan olumsuz taraflarıdır.

Tedavisi nasıl yapılıyor?

Operasyonla koyulaşan merceğin küçük bir kesiden (2.5 mm) alınarak yerine göz içi lensi yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Teknolojide gelişmelere paralel olarak ölçüm ve hesaplama tekniklerinin, göz içi lensleri üretim teknolojisinin  gelişmesi sonucunda  yerleştirilen göz içi lensi miyop, hipermetrop astigmat gibi kırma kusurlarını düzeltebilmektedir.

  • Görmede azalmaya bağlı olarak ışığa hassasiyet
  • Renklerde soluklaşma
  • Gece görüşünde bozulma
  • Çift görme ve buna bağlı olarak gelişen okuma zorluğu

Katarakt ameliyatlarında göz numarasını düzeltmek mümkün mü?

Günümüzde katarakt operasyonu ile hem göz numarasını istediğimiz numaralara göre ayarlamak hem de astigmatı düzeltmek mümkün. Katarakt operasyonu esnasında göze “göz içi lensi” yerleştirilebilir ve bu lensin numarası ayarlanarak operasyon sonrası göz numarası istediğimiz numaraya getirilebilir. Gözde mevcutsa astigmat düzeltilerek gözlüksüz net görüş sağlanabilir. Ayrıca göz merceği değiştirilerek yapılan bu işlem hastada katarakt gelişmeden de yapılabiliyor. Özellikle 40 yaş üzeri yüksek hipermetroplar için uygun bir yöntemdir ama yüksek miyoplara da uygulanabiliyor.

Katarakt operasyonuyla beraber yakın görmeyi de düzeltmek mümkündür. Uzak düzeltme yanında çok odaklı lensler kullanarak uzakla beraber yakın düzeltme yapmak da mümkün. Böylece kişiler gözlükten tam bağımsız olarak yaşayabilirler. Bu tip girişimler genel olarak katarakt cerrahisiyle aynı cerrahi temellere sahip olsa da hasta değerlendirmesi, ölçüm, cerrahi aşamalarında çok daha fazla hassasiyet gerektirir. Yüz güldürücü sonuçlar için buna uygun ekipman ve cerrahi deneyime sahip merkezler tercih edilmelidir.

Call Now Button
× Whatsapp ile bizimle iletişime geçiniz.